liberum veto liberum veto
1771
BLOG

Песня - 76. Piesniary

liberum veto liberum veto Kultura Obserwuj notkę 7

Stałym uczestnikiem festiwalu był białoruski zespół Piesniary. Powstał on w Mińsku w 1969 roku, a jego założycielem i wieloletnim kierownikiem był Władimir Mulawin. Rodowity Rosjanin, który do Mińska przyjechał na studia w Akademii Muzycznej. Zafascynowała go jednak kultura białoruska, w tym miejscowy folklor. Zespół zrobił oszałamiającą karierę w ZSRR, choć wiele piosenek śpiewał po białorusku. Były to aranżacje znanych pieśni ludowych, ale - w późniejszym czasie - także i formy bardziej ambitne, takie jak rock-opera, skomponowana do utworów białoruskiego poety narodowego Janki Kupały czy art-rockowy program do wierszy Włodzimierza Majakowskiego. 

W 1976 roku zespół Piesniary koncertował w USA, jako pierwszy radziecki zespół muzyki rozrywkowej w historii. Reklamowano go tam jako "Soviet folk-rock group No. 1". Występował także na festiwalu w Sopocie (1970) oraz na prestiżowym festiwalu Midem w Cannes (1976). W 1977 roku został wyróżniony Nagrodą Leninowskiego Komsomołu. Wszyscy muzycy grupy otrzymali także tytuły zasłużonych artystów ZSRR, a sam Mulawin tytuł "narodowego artysty ZSRR", stanowiący w owych czasach największe wyróżnienie artystyczne.

W 1998 roku doszło do rozłamu. Część muzyków utworzyła nową grupę pod nazwą "Białoruskie Piesniary". Po przedwczesnej śmierci Mulawina w 2003 roku (zginął w wypadku samochodowym) powstało jeszcze kilka zespołów posługujących się nazwą Piesniary oraz wykonujących piosenki z repertuaru tej grupy. Jest ich w tej chwili 5, choć oficjalnie za legalnych i "prawowitych spadkobierców" spuścizny oryginalnego zespołu Piesniary uznawane są tylko dwie: Piesniary (po rozłamie w skład zespołu Mulawina weszli młodzi muzycy) oraz Białoruskie Piesniary, w którym grają muzycy z pierwszego składu. Oficjalna strona zespołu http://pesnyary.by/#main

Na festiwalu wystąpiła też po raz pierwszy słynna Ałła Pugaczowa. Nie znalazłem jednak zapisu jej występu. Prawdopodobnie była to piosenka "Arlekino", z którą wygrała wtedy międzynarodowy festiwal Złoty Orfeusz w Słonecznym Brzegu (1975). I właśnie ten sukces utorował jej drogę do wielkiej kariery, trwającej do dziś. Pugaczowa czy Piesniary zaliczali się do nielicznego grona wykonawców muzyki rozrywkowej, których płyty wydawała wytwórnia Melodia, będąca wtedy monopolistą na rynku ZSRR.  

Piesniary - Wołogda

Piesniary -  Белоруссия http://www.youtube.com/watch?v=0rHjakawG8M

 Anatolij Mokrenko, Sofia Rotaru - Тёмная ночь

Josif Kobzon - Память

Jurij Bogatikow - Через две зимы

Miro Ungar, Ludmiła Sienczina - Обещание

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura