liberum veto liberum veto
645
BLOG

Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych

liberum veto liberum veto Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Kilka dni temu obradowała Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych, utworzona w celu dialogu na tematy utrudniające współpracę i pojednanie polsko-rosyjskie, w tym głównie na drażliwe tematy historyczne, takie jak mord katyński. Pracom Grupy przewodniczą prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, oraz akademik Anatolij W. Torkunow, rektor MGIMO (Państwowy Moskiewski Instytut Stosunków Międzynarodowych). Prace Grupy nie zawsze znajdują właściwy oddźwięk w mediach. Zamieszczam więc komunikaty MSZ z dwóch ostatnich spotkań w październiku 2010 i czerwcu 2011 r.

http://www.msz.gov.pl/Posiedzenie,Polsko-Rosyjskiej,Grupy,do,Spraw,Trudnych,38309.html

http://www.msz.gov.pl/index.php?document=43600

Postępy prac Grupy nie są może nadzwyczajne, a w niektórych sprawach pewnie nigdy nie dojdziemy do porozumienia. Dialog polsko-rosyjski jest jednak ważny i stanowi wartość samą w sobie. Pozwala na lepsze zrozumienie wzajemnej argumentacji, co stanowi warunek konieczny dla zbliżenia stanowisk i - być może - osiągnięcia w przyszłości jakiegoś kompromisu. Celowi temu nie służą na pewno jednostronne działania, usiłujące narzucić stronie rosyjskiej własną interpretację wydarzeń historycznych. Mam tu na myśli zwłaszcza głośną sprawę zamontowania tablicy na miejscu katastrofy smoleńskiej, bez uzgodnienia jej treści z władzami rosyjskimi, odrzucającymi kwalifikację prawną zbrodni katyńskiej w kategorii ludobójstwa.

A że można i w tej sprawie rozmawiać rzeczowo i uzyskać zbliżenie stanowisk, świadczy najlepiej opracowanie "Białe plamy - czarne plamy. Sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918 - 2008)", stanowiące bodaj największe realne osiągnięcie Grupy do spraw Trudnych. Publikacja ta zawiera opracowania naukowe (30 prac) konfrontujące aktualny stan wiedzy w Polsce i Rosji na drażliwe tematy z historii wzajemnych stosunków.    

Opracowanie to wykazuje zadziwiającą zbieżność ocen na temat  zbrodni katyńskiej, jak również tzw. anty-Katynia (śmierć kilkunastu tysięcy rosyjskich żołnierzy w obozach jenieckich w Polsce po wojnie 1920 roku), na co zwrócili uwagę publicyści "Rzeczpospolitej" w recenzji pt. "Wywabianie polsko-rosyjskich plam"    

http://www.rp.pl/artykul/572985.html

Informacja agencji PAP na temat publikacji "Białe plamy - czarne plamy" 

http://lubczasopismo.salon24.pl/kresy/news/76715,publikacja-biale-plamy-czarne-plamy-polsko-rosyjskiej-grupy-ds-trudnych

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości